To pytanie nęka każdego kto myśli o ułatwieniu sobie i swojemu pupilowi życia. Krótko postaram sie przedstawić Państwu klika za i przeciw sterylizacji, które w moim mniemaniu pomogą w podjęciu słusznej decyzji.


Sterylizacja kotki:

1.Wprowadzenie - kotka jako zwierze sezonowo poliestralne podlega regulacji hormonalnej zależnej od światła. Jej cykl płciowy jest ściśle związany z długością dnia świetlnego. Ruje zaczynają się wraz z wydłużającym się dniem świetlnym.
Każda kotka przechodzi je w inny sposób, począwszy od cichych niezauważalnych dla opiekuna objawów, skończywszy na przenikliwych całodobowych miałczeniach.
Reasumując od 24 grudnia każdy dzień staje się dłuższy i juz od początku stycznia zauważamy nasilanie się aktywności płciowej kotek. Jej apogeum osiągane jest wczesną wiosna-w marcu (stąd też powiedzenie- marcowanie się kotów).
Od pierwszej rui w danym roku kotka ma regularne ruje co 3 tygodnie, aż do jesieni kiedy to ilość godzin słonecznych godzin w ciągu dnia zdecydowanie spada. Jednak w przypadku kotek przetrzymywanych w domach, przy dostępie do światła sztucznego cykl ten może trwać okrągły rok. W tym czasie niezabezpieczona kotka może wydać na świat do 3 miotów.

2.Zalety sterylizacji - brak rui, brak niechcianych ciąż, nigdy nie będzie ropomacicza i powikłań z tym związanych, zmniejsza się ryzyko rozwoju nowotworów sutka, a w przypadku gdy sterylizacja była wykonana przed pierwszą rujką praktycznie nie spotyka się przypadków nowotworu sutka.
Dodatkową zaletą jest ustabilizowanie temperamentu zwierzęcia w przypadku gdy rujka wzbudzała agresję oraz brak posikiwania w rożnych miejscach w okresie rui.

3.Wady sterylizacji - możliwe powikłania pooperacyjne(sporadycznie), nadwaga od nieznacznej do bardzo dużej - (związana głównie z niewłaściwym żywieniem i brakiem ruchu), schorzenia dolnych dróg moczowych kotów FLUTD (częste przy nadwadze, małej aktywności ruchowej, niewłaściwej diecie), cukrzyca(przy dużej otyłości).
Uogólniając, przy zachowanej diecie i aktywności ruchowej te problemy prawdopodobnie nie dotkną naszego pupila. Dobrym rozwiązaniem problemu lenistwa jest drugi kot :-) w domu gdyż to najczęściej nuda jest odpowiedzialna za nadwagę.

STERYLIZACJA SUKI
1.Wprowadzenie - cykl płciowy suki składa się z 4 faz.
Proestrus - faza przedrujowa: 2 - 3 tyg
Oestrus - faza rujowa: 2 - 3 tyg
Metestrus - faza progesteronowa (to okres ciąży lub ciąży urojonej - w przypadku zaburzeń hormonalnych i behawioralnych) - trwa ok. 60 dni
Anoestrus - okres ciszy hormonalnej - i tu może się różnić osobniczo jednak najczęściej trwa do 3 miesięcy. Niektóre suki wykazują fizjologicznie skróconą fazę anoestrus i w tych przypadkach kolejne ruje będą następować co 4 miesiące. W normalnych przypadkach kolejna rujka powinna pojawiać się co 6 miesięcy.
Faza oestrus to czas krwawienia. Dni płodne(owulacja) pojawiają sie najczęściej w okresie od 9-14 dnia, licząc od początku krwawienia. Komórka jajowa zdolna jest do zapłodnienia przez kilka godzin. Ponieważ u suk najczęściej owuluje kilka komórek jajowych cała owulacja rozciągnięta jest w czasie i trwa nie dłużej niż 48 godzin.

2.Dlaczego sterylizować sukę:
- brak rui, brak niechcianych ciąż, nigdy nie będzie ropomacicza i powikłań z tym związanych, zmniejsza się ryzyko rozwoju nowotworów sutka, a w przypadku gdy sterylizacja była wykonana przed pierwszą rujką praktycznie nie spotyka się przypadków nowotworu sutka. Nie będziemy musieli opędzać się od nachalnych psów na spacerach, a przez to my i nasz pupil będziemy się czuć bezpieczniej. Dodatkową zaletą jest ustabilizowanie temperamentu zwierzęcia w przypadku gdy rujka wzbudzała agresję oraz brak posikiwania w rożnych miejscach w okresie rui.

3.Wady sterylizacji suki.
Podobnie jak w przypadku kotki- nadwaga gra pierwsze skrzypce, bo to ona prowadzi do późniejszych schorzeń z nią związanych - cukrzyca, zespół cushinga, niewydolnośc wątroby itp.
Odpowiednia dieta i zapewnienie wystarczającej ilości aktywnego ruchu, regularne ważenie może nam pomóc w utrzymaniu właściwej kondycji naszego czworonożnego przyjaciela.
Nietrzymanie moczu u suk po sterylizacji zdarza się niezbyt często. Spowodowane jest niedoborem estrogenów, które pośrednio wywierają wpływ na kurczliwość zwieracza pęcherza moczowego oraz regulację oddawania moczu. Ten problem najczęściej dotyczy suk zbyt wcześnie wytrzebionych.
Dlatego ważna jest właściwa ocena warunków fizycznych i stopnia rozwoju zwierzęcia przed wykonaniem takiego zabiegu. Z jednej strony dobrze wykonać go przed pierwsza rują gdyż zabezpieczamy w ten sposób suczkę przed rozwojem w starszym wieku nowotworów sutka, z drugiej strony zbyt wczesna sterylizacja może przyczynić sie do nietrzymania moczu. Problem ten daje się oczywiście leczyć zarówno egzogennymi hormonami( estrogenami) jak i lekami receptorowymi działającymi bezpośrednio na mięśniówkę zwieracza pęcherza moczowego.